TürkçeAlmanca

Sarımsaklı

 
İzlenme 11362
 
 
Ayvalık’ın oteller ve plaj bölgesi Sarımsaklı’dır. Ayvalık’a 8 km. uzaklıkta, Küçükköy beldesi sınırları içinde yer alan 7 km uzunluğunda ve 100 m. enindeki Sarımsaklı Plajı, uzun kumsalı ve temiz denizi ile tanınıyor. Plajlar halka açık ve ücretsiz. Sarımsaklı batıdan esen ve öğle saatlerinde başlayan imbat ile serinliyor. Sahil boyunca uzanan kafelerde ise içeceğinizi yudumlayabilir; arkadaşlarınız veya ailenizle hoş vakit geçirebilirsiniz. Yeşilin tüm renkleri, mavinin en güzel tonu ve kilometrelerce uzanan altın renkli kumsalı ile yerli ve yabancı turistin Kuzey Ege’deki adresi Sarımsaklı...
 
Beş yıldızlı otellerden, pansiyona kadar her sınıftan konaklama tesisi, deniz mahsulleri yiyebileceğiniz lokantalarından küçük büfelere kadar Ayvalık'ın en önemli turistik yöresi olan ve dünyaca ünlü Rio sahillerinden daha uzun ve geniş bir alanı kapsayan kumsalın en büyük özelliği kumunun vücuda yapışmaması...
Akvaryum güzelliğindeki denizi ise o kadar davetkâr ki, kolay kolay karşı koyamayacaksınız...
 
Ayvalık- Sarımsaklı arasında çok sık ve yaz aylarında gece geç saatlere kadar minibüs seferleri var. Sarımsaklı’dan sağa dönüp devam ettiğinizde yol sizi küçük koylara götürecek. Bunlardan biri de Şahinkaya(Badavut). Sarımsaklı plajlarının devamı olup, ince ve temiz kuma sahip olan, denize girebileceğiniz bir yer Badavut. Sarımsaklı plajına göre daha sakin olan koyda otel, pansiyon ve lokanta bulabilirsiniz.
 
Balıkesir ili Ayvalık bölgesinde bulunan küçüköy kasabasına bağlı türkiyenin gizli kalmış turizm otel ve pansiyon cennetidir sarımsaklı.Ayvalığa 8 km mesafede bulunan dünyaca ünlü plajlardan bile daha uzun,yapışmayan kumu ile eşsiz bir sahile sahip,plajlar cenneti olan bu turizm kasabası,ucuz tatil seçenekleri ile ekonomik tatil yapmayı düşünenlere bol alternatifli ucuz oteller ve pansiyonlar sunar.Sarımsaklıda bolca otel ve pansiyon bulunur.Otel fiyatları son derece uygun bir yer olarak bilinir.
 
Yörenin Sarımsaklı adını alışı ile ilgili efsaneye dayanan yörece 3 adet söylentisi vardır.Bunlardan biri,bölgede bulunan taş ocaklarındançıkan taşlar ile kasabadaki ev ve diğer mimari yapıların sarıya ve kırmızıya çalan renklerinden dolayı sarımtırak denmesinden ötürü Sarımsaklı kelimesi günümüze.Bir diğer söylenti ise eski zamanlarda kasabanın ağalarından birinin kızının çobanlık yapan birine sevdalanmasından ötürü ağanın sevenlerin birbirini görmemesi için kızını buradaki sık zeytinliklere saklamasından ötürü, çobanın Sarım-Saklı diyerek sevdasını aramas.Son olarakta yörede çokça biten yabani sarımsaklardan dolayı bu adı almasıdır.
Sarımsaklı plajları 25 km uzunluğunda olup, masmavi bir denize ve kumunun vücuda yapışmaması ile ünlüdür.22 adet plajları ile bir bütün olan bu sahil şeridinde 76 adet konaklama tesisi(Oteller ve Pansiyonlar),bolca cafetarya ve restorant bulunur.Genişliği yer yer 50 ila 100 metre arasında olan plajların türkiyede bir eşi ve benzerine rastlamak mümnkün değilir.Deniz suyunun tertemiz oluşu ve kumun insan sağlığına faydalı etkileşimleri bir çok sağlık kuruluşu tarafından tescil edilmiştir.Plajların geneli halka açık bir yapıda olup genelde kıyısında bulunan işletmelerin adı ile anılır.Güneşin doğa ile bütünleştiği engin denizlerin sizleri kucakladığı bu coğrafyada bulunan plajlar yaz aylarında sizleri beklemektedir.
26/03/2019 Gün Ortalama:65  Bugün 16 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.133.84